Ko prižgemo svečo, se razveselimo in zatopimo v plamen. Plamen sveče v sebi nosi čarobnost in ustvarja sproščujoče vzdušje. Prižgana sveča pooseblja prav posebno lepoto in spokojnost, pa vendar nas hkrati potencialno ogroža nevarnost požara, če sveče nimamo pod nadzorom. Kaj lahko storimo, da požarna varnost ne bo problem?
Da bi se nevarnosti požara izognili, je potrebno upoštevati tri osnovna varnostna pravila:
-
Goreče sveče nikoli ne puščajte brez nadzora.
-
Nikoli ne prižgite sveče na ali v bližini česarkoli, kar bi lahko zagorelo.
-
Goreče sveče hranite izven dosega otrok in hišnih ljubljenčkov.
vir: Unsplash
POŽARNA VARNOST IN SVEČE
Kako varno uporabljati sveče?
Pred prižigom:
- Pred prižigom sveče vedno prirežite stenj na 1,5cm. Uporabite lahko posebne škarje za stenj, ščipalec za nohte ali navadne gospodinjske škarje. Dolgi ali ukrivljeni stenji lahko povzročijo neenakomerno gorenje, kapljanje ali celo vžig celotne sveče.
- Iz stopljenega voska sveče očistite vse nečistoče, kot so ostanki stenja ali vžigalic.
- Vedno uporabljajte svečnik, ki je posebej zasnovan za uporabo sveč. Svečnik mora biti odporen na toploto, trden in dovolj velik, da prestreže kapljice staljenega voska.
- Sveče prižgite v dobro prezračevanem prostoru.
- Sveče ne izpostavljajte prepihu, zračnikom ali zračnim tokovom. To bo pomagalo preprečiti hitro ali neenakomerno gorenje, sajenje in prekomerno kapljanje stopljenega voska.
- Upoštevajte priporočila proizvajalca sveč glede časa izgorevanja in pravilne uporabe. Na splošno je priporočljivo, da dekorativne sveče ne gorijo dlje kot štiri ure in se hladijo vsaj dve uri pred ponovnim prižiganjem.
- Pri prižiganju sveče uporabite dolge vžigalice ali vžigalnik s podaljšanim nastavkom za prižiganje. Las in ohlapnih oblačil ne približujte plamenu.
vir: Unsplash
vir : Unsplash
Med gorenjem:
- Sveč nikoli ne puščajte brez nadzora.
- Nikoli ne prižgite sveče na ali v bližini česar koli, kar se lahko vname. Gorečih sveč ne postavljajte v bližino pohištva, zaves, posteljnine, preprog, knjig, papirja, vnetljivih okraskov itd.
- Sveče hranite izven dosega otrok in hišnih ljubljenčkov. Prižganih sveč ne postavljajte tja, kjer jih lahko prevrnejo otroci, hišni ljubljenčki ali kdo drug.
- Nikoli se ne dotikajte in ne premikajte sveče, medtem ko gori ali ko je vosek utekočinjen.
- Sveča naj ne dogori do konca. Zaradi varnosti ugasnite dekorativne sveče, ko v lončku ostane 2 cm sveče oziroma vsaj 4 cm, če uporabljate vlečeno svečo.
- Goreče sveče postavite vsaj tri centimetre narazen. To je zato, da se med seboj ne stopijo ali ustvarijo dodatne toplote, zaradi katere bi sveče nepravilno gorele.
- Ugasnite svečo, če plamen postane previsok ali večkrat utripa. Pustite, da se sveča ohladi, obrežite stenj in pred ponovnim prižiganjem preverite, ali obstajajo neželeni prepihi.
- Sveče nikoli ne uporabljajte kot nočno luč ali takrat, ko ob njej lahko zaspite.
- Bodite zelo previdni, če uporabljate sveče med izpadom električne energije. Svetilke in druge luči na baterije so varnejši vir svetlobe med izpadom električne energije. Med izpadom električne energije nikoli ne uporabljajte sveč za iskanje stvari v omari ali pri polnjenju predmetov z gorivom – na primer grelnika ali petrolejke.
Pri gašenju sveče:
- Za gašenje sveče uporabite dušilec sveč. To je najvarnejši način, da preprečite brizganje vročega voska.
- Nikoli ne uporabljajte vode za gašenje sveč. Zaradi nenadne spremembe temperature lahko poči stekleno ohišje sveče.
- Preden zapustite sobo, se prepričajte, da je sveča popolnoma ugasnjena in da stenj nič več ne tli.
- Ne dotikajte se in ne premikajte sveče, dokler se le-ta popolnoma ne ohladi.
- Nikoli ne uporabljajte noža ali ostrih predmetov za odstranjevanje kapljic voska iz steklene posodice, v kateri je sveča. Zaradi prask lahko steklo ob naslednjem prižigu svečke poči.